Z firmą w chmurach. Dlaczego MŚP powinny inwestować w cloud computing?

Wydajność, bezpieczeństwo, oszczędność i niezawodność – to powinny być filary działania każdego, dobrze prosperującego biznesu. Nie dziwi więc zwiększone zainteresowanie marek inwestycjami w cloud computing.
Coraz powszechniejsze wdrożenia rozwiązań opartych na chmurze pokazują jasny kierunek zmian w IT. Także w małych i średnich przedsiębiorstwach. Rynek rozwiązań opartych na chmurze z roku na rok się powiększa. W tym roku, jak wynika z szacunków IDC Polska, wartość usług może przekroczyć nawet 200 mln dolarów. O ile we wcześniejszych latach mogli sobie, na takie wdrożenia pozwolić przede wszystkim duzi gracze, to dziś jest to już rozwiązanie w zasięgu każdego przedsiębiorstwa. Wpływa na to zarówno rozwój technologiczny, coraz większe i bardziej zróżnicowane możliwości samego systemu, jak i zmiana postaw po stronie usługodawców oferujących rozwiązania chmurowe, otwierających się na nowych odbiorców. Zmieniać się powinna także postawa właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw, którzy wciąż jeszcze często z dystansem myślą o wdrożeniach. Jako główny powód wskazując bezpieczeństwo danych oraz duże koszty wdrożeń. Warto przyjrzeć się tym zagrożeniom i obalić funkcjonujące od lat mity.

Technologie optymalizacyjne

Globalne badania pokazują bardzo wyraźnie jak rynek oswaja się z rozwiązaniami chmurowymi, widząc w nich szereg korzyści. Większość przedsiębiorców wskazuje, że rozwiązania chmurowe pomagają im nie tylko skuteczniej realizować cele firmy, ale również uzyskać trwałą przewagę nad konkurencją. – Rozwój technologii sprawił, że dzisiaj jednym z podstawowych celów działań firm, powinna być optymalizacja działań poprzez nowoczesne wdrożenia – mówi Piotr Zacharek, BSC Category Manager HPE – Zadaniem, które stawiamy sobie w ramach naszej działalności, jako m.in. dostawcy rozwiązań z zakresu usług chmurowych, jest w pierwszej kolejności analiza i doradztwo. Tak aby nasi klienci wykorzystywali pełny potencjał, jaki dają współcześnie nowe technologie. Dziś wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, że istnieją łatwe we wdrożeniu i skuteczne rozwiązania, które usprawniają liczne procesy, optymalizują działania firmy czy też pomagają rozwiązać kluczowe problemy. Dlatego najważniejsza jest budowa świadomości i poszerzanie wiedzy z zakresu rozwiązań IT i pojawiających się technologii. Segment MŚP również powinien uważnie śledzić nowości, aby ulepszać stale swoje działania i skutecznie konkurować na wciąż zmieniającym się rynku – dodaje.

MŚP w chmurze

Onex Group na początku ubiegłego roku donosił, że już co druga firma z sektora MŚP w Polsce korzysta z przynajmniej jednego rozwiązania opartego na chmurze. W dodatku 90 proc. badanych oceniło chmurę jako przydatną w codziennej pracy. Badania wskazały, że wśród największych zalet chmury pojawiają się takie elementy jak łatwość przechowywania i przetwarzania danych oraz dostęp do nich ze wszystkich urządzeń mobilnych. Choć wyniki te mogą napawać optymizmem, to wciąż prawie połowa przedsiębiorców z sektora MŚP, nie sięga po wdrożenia, które mogłyby wprowadzić jakościowy skok w przetwarzaniu danych i dostarczaniu usług. A przede wszystkim zapewnić ciągłość działań i zabezpieczyć firmę przed niespodziewanymi incydentami naruszenia bezpieczeństwa. – Żadnej firmy, a zwłaszcza tych z sektora MŚP, nie stać na przestoje w pracy, błędy czy problemy z dostępem do danych – mówi Zacharek. – Utrata czy wycieki poufnych danych, wg badań Kaspersky Lab i B2B International, średnio kosztowały firmy z sektora MŚP 300 tys zł.  Zatem każdy nawet najmniejszy błąd może kosztować je bankructwo – podkreśla. Już chociażby ten jeden argument powinien przekonać nieprzekonanych o tym dlaczego inwestycja w rozwiązania chmurowe się opłaci. A to dopiero początek.

Chmura korzyści

Przy inwestycji w rozbudowane oprogramowanie chmurowe nie ma mowy o awariach infrastruktury IT, a co za tym idzie ponoszenia kosztów przestojów w działalności. Również rozwiązania te pomagają zadbać o bezpieczeństwo danych, które w dzisiejszych czasach ma szczególne znacznie. Chmura chroniona jest profesjonalnymi zaporami, które minimalizują niebezpieczeństwo ataku hakerskiego i zablokowania lub utraty danych. Dodatkowym zabezpieczeniem są także profesjonalne back-upy danych, które sprawiają, że w razie niespodziewanej utraty informacji, można je z łatwością odbudować bez szkody dla firmy. Kolejną korzyścią jest sama pojemność serwera, która w przypadku rozwiązań chmurowych jest niemalże nieograniczona. Nie musisz obawiać się, że zabraknie miejsca na serwerze podczas wzmożonego ruchu na Twojej stronie czy e-sklepie. Dodatkowo ciężar serwisu, napraw zarządzania serwerem leży po stronie usługodawcy.
Facebook
Twitter
LinkedIn