HPE OneSphere, czyli fast track z tradycyjnego IT do nowoczesnej chmury hybrydowej

Nowa rewolucyjna usługa pozwala za jednym zamachem rozwiązać najważniejsze problemy firm związane z cyfrową transformacją.
HPE OneSphere to narzędzie SaaS, które pozwala zarządzać prywatną infrastrukturą IT przedsiębiorstwa równie łatwo, co chmurą publiczną. Upraszcza kontrolę, analizę i planowanie do tego stopnia, że menedżerowie z pionów biznesowych mają bezpośredni wgląd w stan zasobów IT przedsiębiorstwa. Co najważniejsze, Twoja firma wciąż może zyskać przewagę nad konkurencją wdrażając HPE OneSphere jako jedna z pierwszych w Polsce! Cyfrowa transformacja jest szansą, ale i groźnym wyzwaniem dla firm. Udana zwiększy wydajność, konkurencyjność i udziały w rynku przedsiębiorstwa a także ograniczy jego koszty. Z drugiej strony, zarówno fiasko transformacji, jak i jej brak, mogą okazać się tragiczne w skutkach. Firmy, które nie stawią czoła wyzwaniu digitalizacji najprawdopodobniej zostaną w tyle. Nic dziwnego, że dyrektorzy IT odczuwają ogromną presję. Muszą być jednocześnie dynamiczni, bardziej elastyczni, wszechstronni i otwarci przy jednoczesnym stałym dążeniu do minimalizacji kosztów. Stoją przed wyzwaniami związanymi m.in. z cyberbezpieczeństwem, dostępnością specjalistów. Więcej na ten temat w tym ciekawym artykule o 10 największych zmartwieniach CTO oraz liderów IT. Mają też za zadanie znaleźć rozwiązanie na szeregu konkretnych problemów. Jak budować rozwiązanie, które pozwoli na dalszą utylizację naszego obecnego środowiska? Jak zmienić sposób funkcjonowania działu IT na typowo usługowy? Jak budować katalog usług, tzw. selfervice,o który walczą deweloperzy (więcej na ten temat tutaj)? Jak automatyzować zadania? Jak ograniczyć Shadow IT, czyli chaos przy zamówieniach poszczególnych usług: AWS, Azure, Google przez kolejne działy w firmie? Dyrektorzy IT muszą stawić czoła tym wyzwaniom radząc sobie jednocześnie z deficytem specjalistów ze znajomością najpopularniejszych rozwiązań, takich jak OpenStack, Ansible czy vCloud. Całe szczęście jest strategia, która pozwala firmą wyjść z tej trudnej sytuacji. Odpowiedzią jest migracja do chmury hybrydowej, wykorzystującej własną infrastrukturę, ale gotowej do obsługi usług w chmurze publicznej. Opowiem o niej nieco więcej, bo od wielu lat z sukcesem pomagamy firmom właśnie w ten sposób przeprowadzić cyfrową transformację.

HPE OneSphere – SaaS muliticloud management solution

Zacznijmy od dwóch kluczowych pytań. Od czego zacząć projektowanie swojego nowego środowiska? Jaki cele krótkoterminowe i długoterminowe  należy zdefiniować? Szukając odpowiedzi warto zwrócić uwagę na nową propozycję Hewlett Packard Enteprise – HPE OneSphere. Co ciekawe, nie jest to rozwiązanie sprzętowe ani oprogramowanie, które instalujemy na istniejącym środowisku. HPE przygotowało bowiem usługę, dzięki której nasze klastry, czy bare metalzaczną tworzyć nowoczesny ekosystem, czyli chmurę hybrydową. HPE OneSphere to usługa działająca na serwerach Amazon Web Services. Dzięki lokalnym agentom instalowanym na infrastrukturze klienta oraz integracji z dostawcami usług chmury publicznej pozwala połączyć ze sobą te dwa niezależne byty. Poniżej krótka prezentacja HPE OneSphere:

HPE OneSphere zawiera:

  • Unikalne narzędzie SaaS, pozwalające każdemu klientowi intuicyjnie zarządzać wieloma chmurami
  • Możliwość zarządzania operacjami i aktualizacjami sprzętu, oprogramowania układowego i zarządzania cyklem życia VMware® ESXi ™
  • Obsługę na żądanie (tzw. provisioning)
  • Łatwy dostęp i dostępność jako hostowana usługa
  • Integrację z istniejącymi wdrożeniami VMware vSphere w celu obsługi chmury prywatnej
  • Integrację z infrastrukturą z komponentami HPE Synergy
  • Integrację z publiczną chmurą AWS
  • Dostęp za pośrednictwem API
HPE OneSphere gromadzi, taguje i wyświetla metryki wykorzystania dla wdrożonych zasobów. Zapewnia też kontrolę dostępu na poziomie użytkownika i grupy w celu przeglądania danych o zużyciu i kosztach. Na uwagę zasługuje też tempo integracji zasobów. HPE podczas prezentacji rozwiązania kilkukrotnie demonstrowało, jak szybko można dodać kolejne zasoby z chmury publicznej czy klastra za pomocą Vmware vSphere. Jeszcze kilka lat temu firmy, które chciały skorzystać z podobnych integracji oraz interfejsu były zmuszone do ostrej walki na trudnym rynku pracy o kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu programistów o unikalnym doświadczeniu. W rezultacie podobne rozwiązania można było spotkać u service providerówlub globalnych gigantów.

Twoja firma może wdrożyć OneSphere jako pierwsza

Naszym zdaniem usługa wygląda bardzo obiecująco. HPE prowadzi intensywne prace rozwojowe. Sam byłem świadkiem integracji OneSphere z asystentem głosowym Amazona, czyli Alexą (tutaj więcej informacji o integracjach dla deweloperów). Dzisiaj wciąż trudno sobie wyobrazić rozmowę z maszyną zamiast z CTO. Jednak taka rozmowa na temat utylizacji zasobów, spodziewanych problemów, czy kosztów IT wynikających z konsumpcji zasobów przez kolejne działy, nie jest technicznie niemożliwa. Bardzo interesujące są dalsze plany HPE. Przewidują implementację mechanizmów AI, w tym Inforsight, które pomogą nam zaplanować zmiany, tak aby optymalizować wydajność. Analiza kosztów środowiska, pełna wiedza na żądanie, to coś co w reszcie daję możliwość podejmowania w pełni świadomych decyzji. Pozwoli to rozwiązać dylemat: czy dany projekt realizować w oparciu o własne zasoby, czy bardziej opłaca się umieścić go w chmurze publicznej? Wreszcie będziemy w stanie w czasie rzeczywistym i na bieżąco wycenić koszty usług. Zamiast 1-2 tygodni zajmie to jedną chwilę. Przyznacie, że brzmi to bardzo obiecująco. Na ostudzenie muszę niestety poinformować, że usługa jest dzisiaj ograniczona geograficznie. Na tę chwilę z HPE OneSphere korzystać mogą klienci USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii, jednak już teraz obiecują nam rozszerzenie dostępności usługi na kolejne regiony. Śledzimy na bieżąco rozwój oferty i chętnie poinformujemy zainteresowanych, gdy planowane będzie uruchomienie jej w Polsce. Nasi klienci mają więc szansę skorzystać z HPE OneSphere jako jedni z pierwszych.
Facebook
Twitter
LinkedIn