Sztuczna inteligencja, marketing automation czy cloud computing to obszary, obok których żaden biznes nie powinien przechodzić obojętnie.
Wyobraź sobie, że prowadzisz firmę produkującą ubrania i akcesoria sportowe. Wokół Twojej marki gromadzą się fani sportu, zdrowego odżywiania i dbania o swoją kondycję.
W ramach podtrzymywania dobrych relacji z konsumentami oddajesz w ich ręce wspomagającą ich dążenia aplikację. Dzięki niej m.in. po zrobieniu zdjęcia posiłku, który właśnie zjadł Twój klient, aplikacja sama rozpoznaje co było w potrawie, jakie składniki odżywcze zawierała oraz ile kalorii znajdowało się w posiłku. Dodatkowo monitoruje działania związane ze stylem życia i aktywnością fizyczną klientów.
Na podstawie różnych wskaźników, nawet takich jak długość i jakość snu tworzy obraz nawyków użytkownika. Jednak to nie wszystko, bo aplikacja proponuje także spersonalizowany program treningowy i porady dotyczące stylu życia, oparte na wiedzy płynącej z zebranych danych. To nie jest przykład z filmu science-fiction to projekt marki Under Armour, który od dawna funkcjonuje pod aplikacją o nazwie MyFitnessPal.
AI w służbie biznesu
Sztuczna inteligencja pozwala nie tylko na tworzenie aktywizujących i atrakcyjnych z punktu widzenia klienta rozwiązań. To potencjał, który wykorzystać można w wielu obszarach biznesu – począwszy od zarządzania ogromną ilością danych, dając możliwość prowadzenia efektywnej, zautomatyzowanej i spersonalizowanej komunikacji, przez przetwarzanie i uczenie się zachowań klientów, po tworzenie kreacji reklamowych, które będą lepiej konwertować, zwiększając tym samym zyski firmy.
Sztuczna inteligencja jest współcześnie na tyle zaawansowana, że potrafi z łatwością rozpoznawać mowę, identyfikować obrazy, czy też tworzyć prognozy na przyszłość. Wszystko dzięki nurtowi deep learningu. Komputery przejmują w ten sposób zadania, które do tej pory były zarezerwowane tylko dla ludzi. I często robią to znacznie lepiej. Są w stanie przetwarzać ogromne zasoby informacji i wyciągać z nich trafne wnioski. Tłumaczyć, znajdować odpowiedzi czy podpowiadać rozwiązania zarówno Tobie, jak i Twoim klientom. A to dopiero początek przeobrażeń, których będziemy świadkami w najbliższych latach. Coraz więcej działań będzie przeprowadzanych automatycznie.
Marketing automation i personalizacja
Automatyzacja to trend, który jest odmieniany ostatnio przez wszystkie przypadki. Automatyzacja marketingu pozwala na prowadzenie działań promocyjnych poprzez wykorzystanie oprogramowania zbierającego szczegółowe informacje o klientach, ich zachowaniach, zwyczajach i decyzjach zakupowych. A następnie analizę danych pochodzących z różnych źródeł po to aby móc przewidzieć potencjalne, przyszłe zachowania konsumenta, lepiej dopasować kierowany do niego przekaz marketingowy oraz ofertę sprzedażową. Wdrożenie automatyzacji już na samym początku pozwala marce na kilkunastoprocentowy wzrost liczby leadów, które dzięki dalszej analizie mogą przemienić się w przyszłych, a co ważne zadowolonych, klientów.
Ich zadowolenie brać się będzie przede wszystkim ze względu na hiperspersonalizowany przekaz jakim raczyć może ich marka. Bo automatyzacja wbrew pozorom nie opiera się na masowości, ale właśnie na wysokiej personalizacji działań. To działanie na poziomie 1:1. Firma korzystająca z rozwiązań marketing automation może w czasie rzeczywistym odpowiadać na bieżące zachowania klienta, odpowiednio na nie reagując. Np. oferując zniżkę podczas przeglądania oferty, działań cross-sellingowych po kupieniu danego produktu czy też mailowego przypomnienia o porzuconym koszyku.
Co ważne systemy do marketing automation są na tyle rozwinięte i dostępne, że korzystać może z nich każdy, niezależnie od wielkości prowadzonego biznesu. Oczywiście nie obędzie się bez rozwoju właściwych kompetencji oraz wdrożenia właściwej infrastruktury.
Cloud computing i hybrydyzacja IT
Ale i infrastruktura zaczyna być coraz bardziej przyjazna dla przedsiębiorstw. Rozwijający się w niezwykle szybkim tempie cloud computing, w ramach którego ważną rolę spełniają takie trendy jak hybrydyzacja czy też hiperkonwergencja stają się przystępną i łatwą we wdrożeniu oraz utrzymaniu infrastrukturą. Uwalnia ona firmy od ich wewnętrznych ograniczeń.
Coraz więcej usług dostępnych jest w chmurze, ze względu na szereg korzyści jakie oferuje to rozwiązanie. Za usługami cloudowymi przemawia większy poziom bezpieczeństwa danych, tańsze utrzymanie, łatwiejsza integracja różnorodnych komponentów, prosta aktualizacja oraz mniej problemów technicznych, które rozwiązywane są po stronie dostawcy.
Co równie ważne dostawcy rozwiązań chmurowych oferują możliwości korzystne i potrzebne niemalże w każdej branży. Dlatego też z całą pewnością rozwój cloud computingu w najbliższych latach będzie zajmował istotne miejsce w świecie IT. Przechodzenie z modelu własnej infrastruktury IT, na hybrydową, gdzie w sposób kompatybilny łączy się chmura prywatna z publiczną to zdecydowane ułatwienie dla biznesu, pozwalające na szybki i bezpieczny rozwój.