Jak skutecznie zabezpieczyć firmowe dane?

Prędzej czy później każda firma będzie musiała odpowiedzieć sobie na pytanie, jak przechowywać dane, by mieć pewność, że są bezpieczne.
Dotyczy to zarówno małych i średnich przedsiębiorstw, jak i prężnie działających korporacji, gdyż̇ tak jedni, jak i drudzy mogą̨ sporo stracić́. Przykład? Koszt naprawy skutków cyberataku w małych i średnich przedsiębiorstwach może wynieść nawet 25 tys. złotych! Z czasem każdej firmie przybywa ważnych plików, dokumentów, narzędzi, aplikacji, a im więcej danych, tym większa potrzeba właściwego ich zabezpieczenia. Jaką metodę przechowywania plików wybrać, by móc spać spokojnie, nie martwiąc się tym, że któregoś dnia wszystkie dane związane z działalnością Twojej firmy mogą przepaść? Taką, która uwzględni czynniki zewnętrzne, np. to że sprzęt może się zepsuć, nośnik zgubić, zapisane na dysku dane mogą zniknąć w wyniku z pozoru niewinnego błędu użytkownika. Niezależnie od przyczyny, efekt zawsze będzie ten sam – zaginione dokumenty, ważne pliki, które znajdują się gdzieś w cyberprzestrzeni, stracone nerwy, czas i pieniądze. Dane to nie tylko waluta cyfrowego świata, lecz również kapitał przedsiębiorstwa, którego utrata może wiązać się ze znacznymi stratami finansowymi czy wizerunkowymi. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że przynajmniej do niektórych plików pracownicy powinni mieć dostęp również poza siedzibą firmy. Ilość generowanych informacji w przypadku przedsiębiorstw jest zazwyczaj tak duża, że rozwiązania z których mógłby skorzystać prywatny użytkownik (takie jak karta pamięci, płyta DVD czy pendrive) tutaj zupełnie nie zdadzą egzaminu. Jeśli firmowych danych wciąż przybywa w przeciwieństwie do miejsca na serwerze warto rozważyć przechowywanie ważnych dla plików w chmurze.

Przekonaj się do chmury

Chmura to jedno z bezpieczniejszych, wygodniejszych i bardziej elastycznych sposobów przechowywania danych. Tak wysokiego poziomu bezpieczeństwa nie zapewni Ci żaden z zewnętrznych nośników. Nie musisz też martwić się̨ tym, że zgubisz pendriva, na którym masz ważne dane, czy że Twój dysk przenośny ulegnie uszkodzeniu. Przechowywania danych w chmurze może odbywać się na trzy sposoby. Pierwszy sposób to chmura prywatna, tworzona w ramach serwerów wewnętrznych firmy. Drugi to chmura publiczna. Ta technologia polega na tym, że masz do dyspozycji fragment przestrzeni na dysku dużego serwera, na którym składujesz dane firmowe. Trzecim sposobem jest chmura hybrydowa, łącząca wymienione rodzaje chmur. Istotną korzyścią korzystania z powyższych rozwiązań jest fakt, że do swoich danych masz zawsze i wszędzie (z dowolnego urządzenia) pod warunkiem, że zalogujesz się do sieci. Co więcej, dane te możesz w każdej chwili edytować czy udostępnić współpracownikom. Ciesząca się coraz większą popularnością chmura daje również możliwość tworzenia kopii zapasowych. Wprawdzie zdarzają się przypadki utraty danych w chmurze lub ich złej synchronizacji, są one jednak niezwykle rzadkie.

Dobre praktyki w chmurze

W przypadku chmury prywatnej przechowywanie danych jest bezpieczniejsze niż w przypadku chmury publicznej. Jednak tej drugiej, ze względu na ogrom możliwości jakie oferuje, nie warto od razu wykluczać. Jak więc zadbać o bezpieczeństwo swoich danych? Przede wszystkim powinieneś mieć świadomość, że chociaż Twoje pliki mieszczą się w chmurze, to miejscem ich rzeczywistej lokalizacji są znajdujące się w danym kraju serwery należące do dostawcy usługi. Warto sprawdzić jakie przepisy regulują na tym obszarze kwestię bezpieczeństwa danych. Pewną podpowiedzią może być dla Ciebie to, jakimi certyfikatami mogą pochwalić się dostawcy usługi. Istotna jest tu norma ISO 27018, która wiąże się z bezpieczeństwem naszych danych i mówi o tym, że usługodawca nie ma prawa wykorzystywać ich w celach marketingowych. Norma ta nakłada również na usługodawcę obowiązek zachowania absolutnej poufności danych oraz poinformowania Cię o tym, że dostępu do nich żąda administracja rządowa. Co jako przedsiębiorca powinieneś jeszcze wiedzieć o przechowywaniu danych w chmurze? Zapoznaj się z unijną dyrektywą 95/46/WE która określa minimalny poziom ochrony danych osobowych oraz normy obowiązujące na terenie Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych – ISO/IEC 27001 i ANSi/TIA-942. Warto wspomnieć i o tym, że przechowywane w chmurze dane mają charakter rozproszony, co oznacza, że nawet jeśli ktoś je wykradnie, to bez klucza szyfrowania nie będzie mógł ich odtworzyć. Co więcej, mnogość zabezpieczeń sprawia, że dane nim trafią na serwer są w zasadzie anonimowe dla usługodawcy i niewidoczne dla innych użytkowników. Żadne normy certyfikaty nie zastąpią zdrowego rozsądku, bo niekiedy to my sami jesteśmy największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa naszych danych. Dlatego pamiętaj, że Twoje hasło do chmury nie może składać się z Twojego imienia czy popularnych skrótów klawiszowych. Podobnie jak hasło, które chroni Twój firmowy komputer, te również musi być silne i trudne do odgadnięcia.
Facebook
Twitter
LinkedIn