Opublikowano

HPE wprowadza pionierskie rozwiązanie HPE OneSphere

Narzędzie HPE OneSphere zapewnia możliwość ujednolicenia doświadczeń z używania różnych chmur publicznych oraz lokalnych, firmowych środowisk IT, także opartych na różnych technologiach. O nowym narzędziu rozmawiamy z Piotrem Zacharkiem, MCS Business Development Managerem HPE, oraz Damianem Janiszewskim, Architektem Rozwiązań HPE.

Co wyróżnia nowość na rynku, jaką jest HPE OneSphere?

Piotr Zacharek: Jest to nowość związana ze strategicznym obszarem rozwiązań HPE, czyli Hybrydowego IT i strategii dla chmury obliczeniowej. Narzędzie to ma na celu usprawnienie i ułatwianie działań w sposób heterogeniczny w ramach wielochmurowego i wielośrodowiskowego IT. Damian Janiszewski: Dzisiaj klienci oczekują przede wszystkim szybkości. Od szybkości zależy wynik biznesowy – sukces lub porażka danego projektu. A szybkość w obszarze IT osiągnąć można właśnie poprzez uproszczenie zarządzania systemem hybrydowym i wielochmurowym. W odpowiedzi na te oczekiwania firma HPE rozwija narzędzia w wielu obszarach. Od dłuższego czasu wprowadzane są nowości upraszczające działania w ramach rozwiązań znanych z własnych ośrodków przetwarzania (on-premise). Natomiast teraz mamy przyjemność ogłosić nowy produkt. Ułatwia on hybrydowe zarządzanie w ramach on-premise na rozwiązania publicznej i zarządzanej chmury obliczeniowej pochodzącej od wielu dostawców. Ponieważ rozwiązania zarządzania środowiskiem Hybrydowego IT są z natury skomplikowane, a ujednolicanie ich i rozszerzanie na wiele różnych chmur obliczeniowych od wielu dostawców tylko zwiększa stopień komplikacji, to HPE oferuje oprogramowanie umożliwiające uproszczenie zarządzania działaniami IT. Z punktu widzenia działów zarządzania operacyjnego IT możliwe jest ułatwienie procesu wdrażania nowych aplikacji i nowych funkcjonalności. Uproszczenia możliwe są też z perspektywy działów biznesowych i finansowych, dzięki jednolitemu sposobowi rozliczania rozwiązań zarówno on-premise, jak i tych wykorzystujących chmury pochodzące od różnych dostawców. To daje większą kontrolę nad różnymi niezależnymi jednostkami firmy i pozwala na integrację między grupami, które pracują nad konkretnym rozwiązaniem. W dużych organizacjach taka kontrola jest bardzo trudna. To narzędzie zdecydowanie ułatwi zadanie.

Do kogo kierowane jest to narzędzie?

PZ: Do całej organizacji przedsiębiorstwa. Po pierwsze do dyrektora IT i dyrektora finansowego – wraz z wglądem w model kosztowy i rozliczeniowy IT. Po drugie do działów wytwórstwa oprogramowania, którym w ramach narzędzia udostępnione są automatycznie katalogi usług wykorzystywanych chmur publicznych i prywatnych oraz infrastruktury tradycyjnej. Po trzecie do działów zarządzania operacyjnego IT, które mają dostęp do zestandaryzowanych i uproszczonych modeli zarządzania infrastrukturą IT zainstalowaną on-premise.

Jakie cele spełnia HPE OneSphere?

PZ: Jest to narzędzie, które służy realizacji dwóch celów. Po pierwsze zmienia ono podejście z zarządzania infrastrukturą na zarządzanie usługami. To jest organizacyjna i mentalna zmiana. A po drugie umożliwia przyspieszenie transformacji cyfrowej. Ludzie, którzy na co dzień pracują w IT, otrzymują w ten sposób narzędzia do tego, aby pracować efektywnie i elastycznie. Dzięki temu firma, która chce dokonać lub dokonuje cyfrowej transformacji, zrobi to znacznie szybciej. DJ: Dodatkowo często jest tak, że ktoś ma pomysł na transformację cyfrową, ale ogranicza go organizacja IT ze swoimi procedurami, pojemnością i zasobami. Przejście na model Hybrydowego IT i wprowadzenie strategii korzystania z wielu chmur obliczeniowych zdejmuje z organizacji te ograniczenia. W sposób kontrolowany z poziomu zarządzania operacyjnego IT, wytwórstwa oprogramowania oraz z poziomu biznesu.

Jaką formę ma wspominane narzędzie? Jak wygląda jego wdrożenie w firmie?

DJ: Rozwiązanie jest dostarczane w formie usługi: oprogramowanie jako usługa (SaaS). Wystarczy wykupić subskrypcję i można od razu zacząć korzystać z oprogramowania. Nie wymaga ono pracochłonnego wdrożenia. Wystarczy w prosty sposób podłączyć istniejącą infrastrukturę, którą ma dana firma w ramach on-premise, publicznej lub zarządzanej chmury obliczeniowej, i w jednym katalogu otrzymuje się zestawienie usług, z opcją ich powoływania oraz z możliwością ich rozliczania.

Kiedy narzędzie będzie dostępne na rynku?

DJ: Ogłoszone zostało już teraz. Niektórzy klienci, biorący udział w programie specjalnym, już mogą je testować. Do szerszego grona odbiorców rozwiązanie trafi w styczniu. W pierwszej edycji będzie umożliwiało podłączenie on-premise’owych instalacji rozwiązań VMware, HPE Synergy i HPE SimpliVity oraz publicznej chmury obliczeniowej Amazon Web Services (AWS). W kolejnym etapie, który nastąpi w lutym, sukcesywnie dochodzić będą kolejne chmury publiczne, w tym Microsoft Azure i Google Cloud Platform, oraz możliwości podłączania innych chmur on-premise’owych, w tym rozwiązań opartych na OpenStack, i infrastruktury tradycyjnej. Od stycznia narzędzie dostępne będzie w języku angielskim, a w następnych edycjach będzie rozszerzane na kolejne języki europejskie, w tym również polski.

Posłuchaj opinie klientów:

Opublikowano

Infrastruktura hiperkonwergentna – co oznacza dla Twojej firmy?

Hiperkonwergencja umożliwia ich łatwą i pełną integrację oraz optymalizację. Wszystko wskazuje na to, że właśnie ten model zarządzania infrastrukturą IT będzie jednym z najmocniejszych trendów w 2018 roku. Globalny rynek infrastruktury hiperkonwergentnej rośnie z roku na rok. W 2015 roku jego wartość wynosiła „zaledwie” 66 mln dolarów. Zaś według prognoz Hipervisor w ciągu najbliższych pięciu lat, wartość rynku ma wzrosnąć do poziomu ponad 12 mld dolarów! Nie powinno to dziwić. Infrastruktura konwergentna oferuje rozwiązania niezbędne dla bezpiecznego i szybkiego rozwoju nie tylko działań z zakresu IT, ale również całego biznesu.

Co sprawia, że infrastruktura konwergentna staje się coraz bardziej popularna?

Hiper korzyści

Pamięć masowa, moc obliczeniowa, serwery, sieci, hiperwizory – niegdyś wszystkie te elementy funkcjonowały oddzielnie, sprawiając, że zarządzanie infrastrukturą IT nie było łatwym zadaniem. Dziś dzięki rozwijanym na szeroką skalę przez dostawców usług IT, infrastrukturom konwergentnym proces staje się znacznie łatwiejszy i bezpieczniejszy. – Hiperkowergencja jest zdecydowanie jednym z najistotniejszych obecnie trendów – mówi Piotr Zacharek, BCS Category Manager HPE – Dziś należy oferować rozwiązania, które nie będą wymagały kosztownych i trudnych wdrożeń. Dlatego w ramach HPE stawiamy na rozwiązania typu smart, zamknięte w jednym pudełku. Dążymy do uproszczenia i ulepszenia działań w zakresie IT. Hiperkowergencja odpowiada w pełni temu celowi – podkreśla.

Mniejsze koszty

Dzięki systemom hiperkonwergentnym marka może znacząco zmniejszyć wydatki inwestycyjne w ramach działów IT. Przede wszystkim ze względu na fakt, że koszty administrowania zintegrowaną infrastrukturą są dużo niższe, niż w przypadku zarządzania każdym z modułów oddzielnie.

Łatwe wdrożenia

Są to także systemy proste we wdrożeniu, niezawodne oraz łatwo skalowalne. Skalowanie poprzez dodawanie nowych modułów jest szybkie i intuicyjne. Nie pociąga za sobą potrzeby konfiguracji wszystkich składowych infrastruktury osobno. Dzięki temu rozwój systemu jest dynamiczny i automatyczny. Zaś poszczególne elementy systemu kompatybilne i bardziej wydajne. To także możliwość łatwiejszej konfiguracji oraz monitorowania poszczególnych elementów w ramach jednego systemu.

Pełna integracja

Ważnym ułatwieniem jest także możliwość łączenia firmowej infrastruktury z chmurą publiczną, w ramach hiperkonwergentnych rozwiązań. Poszerzając w ten sposób możliwości działów IT. Te korzystać mogą nie tylko z własnej serwerowni i idących w ślad za nią korzyściami, ale również w przystępny sposób używać zasobów i możliwości usług chmurowych. To wygodne i efektywne rozwiązanie, zamknięte w jednolitym interfejsie.

Większe bezpieczeństwo

Istotnym plusem hiperkonwergencji jest także zwiększenie bezpieczeństwa, zwłaszcza związanego z przechowywaniem firmowych danych oraz zmniejszenie ryzyka IT. Zarządzając zintegrowaną infrastrukturą ma się pełną kontrolę nad bezpieczeństwem i działaniem systemu.

Dla każdego

Infrastruktura hiperkonwergentna zapewnia dużą elastyczność i łatwość zarządzania systemami IT.  Co ważne jej wdrożenie możliwe jest we wszystkich wielkościach firm – od MŚP po globalne korporacje. Stąd też niezwykła popularność rozwiązań z zakresu infrastruktury konwergentnej u największych, globalnych dostawców rozwiązań IT.

Szeroka oferta

Podczas odbywającej się w grudniu konferencji HPE Discover Madrit, ogłoszono wzbogacenie oferty HPE m.in. właśnie o technologie zwiększające możliwości systemów konwergentnych. Rozszerzone o nowe elementy programowe Hyper Converged 380 pozwala klientom tego dostawcy na korzystanie w łatwy sposób z nowych, ogromnych możliwości hybrydowego IT. HPE Hyper Converged 380 jest kompletnym rozwiązaniem wirtualizacyjnym definiowanym programowo. Wprowadzone nowości umożliwiają operatorom IT stać się wewnętrznymi dostawcami usług dla różnych jednostek organizacji, dostarczając przy tym zwirtualizowane i efektywne chmurowe aplikacje.

Nowe możliwości

W ramach wprowadzonych nowości do dyspozycji operatorów oddana została przestrzeń robocza do współdzielenia między różne podmioty. Dzięki czemu łatwo i szybko można tworzyć oraz modyfikować wirtualne środowiska. Dodatkowo również menedżerowie IT zyskują wysokiej jakości moduł analityczny. Poprzez niego mogą uzyskać informacje o niezbędnym zapotrzebowaniu w czasie rzeczywistym, a także przewidywać przyszłe potrzeby i dostarczać wcześniej istotne elementy programistom. To intuicyjny system, który pozwala na szybki i prosty dostęp do zasobów umożliwiających wprowadzenie i rozwój aplikacji we własnym środowisku IT. Wszystko zaś odbywa się w sposób właściwy do działań w chmurze. Rozwój infrastruktury hiperkonwergentnej wydaje się nieunikniony, zaś korzyści jakie wnosi do działań każdej firmy niepodważalne. Warto śledzić ten szybko rosnący rynek, a najlepiej szybciej niż konkurencja wprowadzić „zamknięte w pudełku” rozwiązania hiperkonwergentne do własnej firmy.